„Четенето през социализма: ГДР и НРБ“ -16.11.2023 г. от 17.00 ч. в Дом-музей „Пенев Пенев”!

Изложбата „Четенето през социализма: ГДР и НРБ“ ви кани на пътешествие из четящите страни ГДР и НРБ. Страни, чието комунистическо управление вярва в силата на писаното слово и същевременно се бои от него. Където четенето и писането са щедро насърчавани, докато в библиотеките политически нежеланата литература е достъпна само срещу „сертификат за работа с опасни материали“, а пощата и туристите, пристигащи от Запада, са претърсвани. „Четенето през социализма: ГДР и НРБ“ разказва за упоритостта на хората, които не искат да им диктуват какво да четат, които се редят на опашки за редки книги, а на Панаира на книгата в Лайпциг тайно прибират някои от тъй желаните западногермански издания.

Изложбените пана ще ви отведат и в света на криминалетата, приказките и научната фантастика, те разказват за литературата от Съветския съюз, за самодейните писатели на социалистическия реализъм и ни позволяват да надникнем в старите готварски книги. Експозицията хвърля светлина върху контактите между писателите от двете страни на границата между Изтока и Запада, радиото, телевизията, но и книгите, които позволяват пътешествия по света отвъд затворените граници на комунистическите страни. Пътуването във времето завършва с писателите, участници в мирната революция, и недалечното минало като тема на съвременната литература. „Четенето през социализма: ГДР и НРБ“ е не само принос към културната история на комунистическата диктатура в ГДР. Четири допълнителни пана са посветени на българската литература през социализма, като основните теми са: списание „Дъга“, Георги Марков и Радой Ралин, историческия роман и издателство „Народна култура“. Те показват приликите и различията между двата комунистически режима.

Изложбата е подходяща за ученици, студенти и всички, които се интересуват от темата.

Заповядайте на 16.11.2023 г. от 17.00 ч. в Дом-музей „Пенев Пенев”!