Смарт изложба "В зората на европейската цивилизация"

Първата мобилната археологическа смарт изложба „В зората на Европейската цивилизацията” ще бъде представена на 16 май в 17,30 ч. в Исторически музей Димитровград в навечерието на 18 май – Международен ден на музеите. Тя е съвместно организирана от културната институция и Исторически музей Асеновград. Изложбата се състои от 20 табла, които показват откритията от раннонеолитна селищна могила при село Мулдава. Уникалното е, че всяко едно от таблата показва анимация, която доразказва историята и легендата за селищната могила, датирана от края на 7 хилядолетие преди новата ера. Те са една комбинация от живата картина с анимации и видео. Посетителите ще бъдат разведени от виртуален гид, който ще им покаже живата колекция от артефакти, открити от археолозите Петър Детев и Росица Морева-Арабова още през 1965 – 1967 година. Автор на мобилното приложение е проф. Йордан Детев от института по „Виртуална култура” към СУ „Св. Климент Охридски”. Той е създадено за смартфони и таблети, но ще работи само край мобилната експозиция.
Според специалистите смарт изложбите са бъдещото на музейните експозиции и те тепърва ще започнат да се използват и популяризират в световен мащаб. Това е един от начините да се привлекат повече хора в музеите в България, защото знаем, че днес по-малките ни посетители харесват новите технологии.