Отворено днес от 10:00 до 16:00

0391/66787

Покана за участие в конкурс -Създаване на постоянна експозиция в Исторически музей – Димитровград- https://us4bg.org/bg/dimitrovgrad-museum/


Фондация „Америка за България“, в партньорство с Община Димитровград и Исторически музей – Димитровград, обявява конкурс за създаване на съвременно художествено-пространствено оформление и представяне на постоянната експозиция на Историческия музей – Димитровград.

Основната цел е експозицията да бъде преобразена в модерна и интерактивна постоянна изложба, в съответствие с водещите световни музейни стандарти, която да предложи на посетителите от различни възрасти, националности и нива на познания незабравимо преживяване. Това ще позиционира Историческия музей в Димитровград сред основните туристически забележителности в България, които жителите и гостите на града непременно да разгледат, и ще повиши посещаемостта на музея от българи и чужденци. Проектът ще допринесе за социализацията и популяризирането на експозициите, музея и историята на България от близкото минало като цяло. Кандидатите могат да използват интерактивни и дигитални средства и похвати за интерпретация на културното наследство, съгласно последните тенденции в тази област.

Наративът, по който трябва да бъде създадена експозицията, е разработен от Института за изследване на близкото минало и е публикуван по-долу в страницата. Институтът е основния исторически консултант по този проект.

Конкурсът е в две фази:

Фаза 1:

  • Изготвяне на идеен проект за постоянна експозиция с фокус върху посетителското преживяване чрез съвременно художествено-пространствено оформяне и представяне на съдържанието по съвременен начин. Това включва:
    • Концепция (дефиниране на експозиционните цели, принципи и подходи, дефиниране на посланията на експозицията, уточняване на похватите за поднасяне на информацията);
    • Идеен проект за пространствата и интериора, който да отразява как ще се материализира съдържанието в пространството (експозиционни елементи, обзавеждане, осветление);
    • Идеен проект за сувенири, свързани с експозицията;
    • Индикативен бюджет по окрупнени показатели за изпълнение на идейния проект (интериор и представяне на съдържанието).
    • Линеен график за изпълнението на проекта.

Идейният проект трябва да е съобразен с посетители от целевите групи, както следва:

  • Първична: ученици и млади хора на възраст 16-26 ;
  • Вторична: чуждестранни посетители;
  • Третична: хора от различни възрасти, с интерес към близкото минало на България.

Съдържанието на музея трябва да е представено на български и на английски език (с опция за добавяне на други чужди езици).

Идейният проект трябва да е съобразен с изискванията на Наредбата за условията и реда за представяне на културните ценности на Министерство на културата (линк към Наредбата можете да намерите по-долу в текста).

Фаза 2:

  • Реализация на проекта. Победителят в конкурса поема ангажимент за реализация на идейния проект с допълнително финансиране от Фондация „Америка за България” на база на предложения във Фаза 1 индикативен бюджет, който следва да бъде финализиран под формата на детайлна количествено-стойностна сметка и одобрен от Фондацията. Тази фаза включва разработване на детайлен проект (технически или работен) за интерпретиране и поднасяне на съдържанието, подбор на изпълнители/подизпълители и фактическата дейност по реализация на проекта.

Награден фонд

  • 1-во място: 25 000 лева с ДДС;
  • 2-ро място: 15 000 лева с ДДС;
  • 3-то място: 10 000 лева с ДДС.

Независимо от класирането и наградите, проектът може да не бъде реализиран, или да бъде реализиран в променен вид, в зависимост от нормативните изисквания и възможностите за реализация. При постигане на съгласие с класирания на първо място е възможно и сключване на договор за възлагане и изработка за цялостна реализация на проекта, като победителят в конкурса е отговорен за изпълнението на всички нормативни изисквания, приложими към изпълнител и проектант, включително и необходимите разрешения, регистрации, лицензи, заплащане на данъци и др. В случай че не бъде постигнато съгласие относно реализацията на проекта е възможно, независимо от класирането, да бъде реализиран друг проект или да не бъде реализиран никакъв проект.

Кандидатствай за финансиране

Краен срок: 7 февруари 2025 г.

Кандидати

Условия за кандидатстване

Оценка на проектите

Критерии за оценка

Времеви график

Кандидатствай тук

За Исторически музей – Димитровград

Исторически музей–Димитровград е създаден през 1951 г. и задачата му е да покаже изграждането и развитието на новия град. През 1987 г. са открити двете експозиционни зали „Младежко бригадирско движение в България 1946-1986 г.“ и „Димитровград“, които отразяват бригадирското движение, възникването и строителството на града, обществено- икономическото му развитие, международните отношения и културата. Музеят разполага и с две временни експозиционни зали – зала „Археология” и зала за временни изложби.

Повече информация за Исторически музей–Димитровград може да намерите на сайта на институцията:  https://www.dgmuseum.org/

Накратко за Института за изследване на близкото минало

Създаден през есента на 2005 г. от проф. Ивайло Знеполски, Дими Паница и Ленко Ленков, Институт за изследване на близкото минало си поставя за цел насърчаването и подпомагането на изследванията в областта на съвременната българска история, както и тяхното методологическо обновяване и обогатяване. Стремежът на общността от учени, обединена в Института, е да помогне на младите хора в България и на всеки любопитен читател да получат адекватно познание за отминалото време. Издаваните от Института книги в поредицата „Минало несвършено“ покриват разнообразни теми от политическата, икономическата, културната и социалната история на комунистическия режим и българското общество през XX в. Повече информация можете да намерите на сайта: https://minaloto.bg

https://us4bg.org/bg/dimitrovgrad-museum/