ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ –ДИМИТРОВГРАД ПРЕЗ 2020г.
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ НА МУЗЕЯ :
1. Издирване, събиране, документиране, опазване и научно изследване на културно-историческото наследство на Община Димитровград .
2. Обогатяване на фондовете и обновяване на музейните експозиции.
3. Популяризиране на богатото културно-историческо наследство на Община Димитровград , като своеобразен, специфичен за общината интелектуален потенциал.
4. Утвърждаване на музея като културно-просветен и образователен център, който координира дейностите на територията на общината, свързани с представянето на културно-историческото наследство и природните ресурси като мощен потенциал за развитието на културен и специализиран туризъм, характерен за страните с устойчиво развитие.
5. Приобщаване на подрастващото поколение към национална идентичност и специфичните за региона етнически и духовни ценности. Бъдещето принадлежи на общества с високо културна ценностна система и верска толерантност, с динамичен диалог между различните етноси и исторически дадености на културното им наследство.
6. Формиране на общество, обединяващо възможностите на всички специалисти от всички сфери на духовното и материалното културно наследство, меценати и дарители. Разширяването на света на познанието провокира, респектира, обогатява.
7. Участие в национални проекти и програми. Създаване на качествени и достъпни продукти. Оборудване със съвременна дигитална апаратура за равностоен достъп на публика с различен социален, етнически и образователен статус.
ОСНОВНИ ПРОВЕДЕНИ МУЗЕЙНИ ДЕЙНОСТИ В ОТДЕЛИТЕ И ОБЕКТИТЕ НА ИМД
Отдели „Археология”, „Етнография” и „Най-нова история”
Общо 27 инициативи и мероприятия са организирани и осъществени от уредниците на трите отдела и информатора в музея.
На 19 септември музеят се включи в националните Дни на културното наследство с ден на отворени врати и младежката инициативата «Милеона - история под всеки камък».
През 2020 г. в залите на музея и лятната градина са представени гостуващите изложби «Как куклите оживяват» съвместно с Inner Wheel ClubDimitrovgrad, , «Оренда» на Соня Кючукова и „Цвят и светлина” на школа ”Колорит” към НЧ „Заря” Хасково. Периодично се обменя изложбата «39 места и забележителности в Димитровградско» отново в Лятната градина на музея
Музеят е гостувал и с една изложба - «Каква невеста си била, ти мамо» в ИМ - Правец.
По случай 790 г. от битката при Клокотница съвместно с фотографите Николай Добрев и Ясен Кирилов е създаден филм «Милеона». Той спечели ІІІ награда в раздел «Културно наследство» на фестивала «Защитени светове» на НЧ «Марица» с. Райново. Филмът е представен и в НЧ „В. Левски – 1925 „ с. Сталево, където е изготвена и фотоизложба.
През 2020 г. година институцията има съвместни инициативи с Община Димитровград, Дневен център за възрастни хора с увреждания, „Джаз трио” Димитровград, БШ „Галаксико”, ОП „Детски и младежки център”, НЧ „Хр. Ботев” с. Ябълково, НЧ „В. Левски – 1925 „ с. Сталево и др.
Депутатката от БСП Виолета Желева представи книгата „Почетните граждани на Димитровград” в Лятната читалня.
Проведена е публична лекция «Бракът в древна Гърция» с проф. Иванка Дончева от ВТУ «Св. Св. Кирил и Методий» в зала Гросето.
През 2020 г. са изнесените общо 6 урока и беседи в залите на институцията с подрастващи от града и общината.
През лятото е организирана и проведена инициативата „Опознай своя град”
за подрастващи.
През отчетния период са описани и фотодокументирани всички исторически паметници и църкви на територията на Община Димитровград. Периодично е извършван мониторинг на археологическите обекти в района, като приоритет имаха «Светилище на нимфите и Афродита» с. Каснаково и м. Хисаря с. Сталево.
Уредниците от музея са извършили научно изследователска работа със специалисти от НАИМ БАН, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, ЮЗУ „Неофит Рилски” , Министерство на вътрешните работи и др.
В залите на музея телевизия „Дестинация БГ” е заснела два филма „Дарителството” и „Димитровград”- /рекламна продукция/
Поради пандемията през годината отпаднаха редица организирани с месеци инициативи, като „Нощ на музеите“, гостуващи изложби и гостувания на наши изложби и др.
Инициативи и мероприятия по дати:
- 6 февруари - телевизия „Дестинация БГ” филм за дарителството.
- 10 февруари - “Професията археолог” или как праисторическия човек произвежда керамични съдове” с децата от Приключенски клуб „Под знакът на българина” към ОП Детски младежки център.
- 13 февруари - посещение на Дневен център за възрастни хора с увреждания по случай – Ден на археолога – 14 февруари.
- 20 февруари – организиране и провеждане на публична лекция «Бракът в древна Гърция» с проф. Иванка Дончева от ВТУ «Св. Св. Кирил и Методий» в зала Гросето.
- 24 февруари – БНР-Кърджали «Светилище на нимфите и Афродита» с. Каснаково проучвания, възстановки, традиции.
- 2 март - откриване на благотворителна изложба базар «Как куклите оживяват» съвместно с Inner Wheel ClubDimitrovgrad, Представени са над 600 вида кукли от цял свят собственост на Радка Тодева.
- 4 юни - заснемане на рекламен филм за Димитровград с телевизия „Дестинация БГ”/ Община Димитровград, и парковете „Исторически музей, Дом-музей „П. Пенев”, Ретро апартамент./
- 5 юни – Подреждане на фотоизложбата «39 места и забележителности в Димитровградско» в Лятната читалня.
- 6 юни – любителския филм «Милеона – история във всеки камък» на Нели Кръстева, Николай Добрев и Ясен Кирилов, спечели ІІІ награда в раздел «Културно наследство» на фестивала «Защитени светове» на НЧ «Марица» с. Райново.
- 8 юни – Подреждане на изложбата «Имало едно време» в Изложбена зала на ИМ-Димитровград.
- 16 юни - “История на Димитровград” с децата от Приключенски клуб „Под знакът на българина” към ОП Детски младежки център.
- 19 юни - заснемане на рекламен филм за Димитровград с телевизия „Дестинация БГ”/ Община Димитровград, и парковете „П. Пенев” „Марица” „Н. Й. Вапцаров”, НАОП „Дж. Бруно” и „Светилище на нимфите и Афродита” с. Каснаково/
- юли - инициатива „Опознай своя град”
- 27 август - „Урок по краезнание” пред децата от НЧ „Искра 1901” с. Скобелево представен от Н. Умурска.
- 31 август – премиера на любителския филм „Милеона – история във всеки камък” на Нели Кръстева, Николай Добрев и Ясен Кирилов.
- 2 септември - Представяне на календара на Община Димитровград за 2021 г. в Лятната читалня.
-10 септември - Представяне на изложбата „Цвят и светлина” на школа
”Колорит” към НЧ „Заря” Хасково съвместно с областна управа Хасково.
- 17 септември – Подреждане на фотоизложбата «39 места и забележителности в Димитровградско» в Лятната читалня.
- 17 септември –депутатката от БСП Виолета Желева представи книгата „Почетните граждани на Димитровград” в Лятната читалня.
- 18 септември - По случай Европейски дни на културното наследство беше проведена инициативата за деца „Милеона - история под всеки камък”.
- 19 септември – Отворени врати на музея по случай Дни на културното наследство.
- 26 септември - изготвяне и представяне на фотоизложба „Милеона - история във всеки камък” и представяне на едноименния филм с автори Нели Кръстева, Николай Добрев и Ясен Кирилов. Изготвяне на презентация за историята на селото – Н. Кръстева в НЧ „В. Левски – 1925“ с. Сталево.
- 2 октомври - беседа на тема „Културните институции в града” пред учениците от ІХ клас от Професионална гимназия „Проф. д-р Ас. Златаров” Н. Кръстева.
- 5 октомври – беседа на тема „Античността в Димитровградска община” пред учениците от ХІІ клас на ПМГ „Ив. Вазов”.
- 16 октомври - изложбата “Каква невеста си била, ти мамо” гостува в ИМ Правец.
- 21, 22, 27, 28 октомври Обход и описване на историческите паметници и църкви на територията на Димитровградска община – Н. Тодорова. Н. Умурска.
- 27 октомври- посещение и среща разговор с депутатът Калин Вельов от ГЕРБ. Темата на разговора „Проблеми в сферата н а културата.
- 29 октомври – изложбата «Оренда» на Соня Кючукова във фойето на музея.
Дом – музей „П. Пенев”
Общо 13 инициативи и мероприятия са организирани и осъществени от уредника в музея.
Представени са две книги „Лейди Яга” на Антонина Димитрова и Величка Петрова „Гарваните само тук са бели”.
С учениците от ЕГ „Д-р Иван Богоров” е организирана и проведена инициативата „Час за любовна поезия”! - любими стихове на български, английски, немски и испански език.
През 2020 г. продължава Документално киночасие „Времето е в нас и ние сме във времето”, по проект на „КинеДОК”. През 2020 година от нея са реализирани 7 кино вечери.
С телевизия „Дестинация БГ” е заснет филма „Димитровград”/ рекламен/.
Съвместно с ХГ „П. Чурчулиев” е реализиран проект „Дали е смАРТ да си АРТ” на НФК.
През миналата година Дом-музей е работил с Национален литературен музей, ПУ „П.Хилендарски” и др.
Инициативи и мероприятия по дати:
- 30 януари – Документално киночастиеКинеДок в Димитровград: „Йосипа обичам те!” – Хърватия.
- 14 февруари - „Час за любовна поезия”! - любими стихове на български, английски, немски и испански език с учениците от ЕГ „Д-р Иван Богоров” с ръководител Бистра Жекова.
- 26 февуари - представяне на книгата „Лейди Яга” на Антонина Димитрова.
- 28 февруари - Документално киночастиеКинеДок в Димитровград: „Жажда за власт” – Словакия.
- 4 юни - заснемане на рекламен филм за Димитровград с телевизия „Дестинация БГ”/ Община Димитровград, и парковете „Исторически музей, Дом-музей „П. Пенев”, Ретро апартамент./
- 30 юли - Документално киночастиеКинеДок в Димитровград: „Лесни уроци” – Унгария.
-18 септември - Документално киночастиеКинеДок в Димитровград: „Кируна” – Чехия.
- 19 септември – Отворени врати на музея по случай Дни на културното наследство.
- -24 септември - Документално киночастиеКинеДок в Димитровград „Учи” – Румъния
- 1 октомври – премиера на стихосбирката на Величка Петрова „Гарваните само тук са бели”.
- 15 октомври - Документално киночастиеКинеДок в Димитровград „Сръбкиня” – Хърватия.
- 27 октомври- посещение и среща разговор с депутатът Калин Вельов от ГЕРБ. Темата на разговора „Проблеми в сферата на културата.
- 31 октомври - Документално киночасиеКинеДок в Димитровград „Дворците на народа.” – България.
ХГ „П. Чурчулиев”
Общо 10 инициативи и мероприятия са организирани и осъществени в галерията през 2020 г. Представена е една изложба от фонда на галерията, а други три са гостували - „Балкански пейзажи- изложба живопис” на Петър Чучолигов, «Само пловдивчани” и «Има надежда ... « на Благой Господинов .
През миналата година институцията е гостува с изложбата «Шекспир и сцената» на Национална художествена галерия – Филиал – Бургас и в Министерството на културата с картини на Петко Чурчулиев..
От спечеления проект „Дали е смАРТ да си АРТ” на НФК в предишната година са проведени в галерията две лекции. През 2020 г. той е успешно финализиран.
Спечелен е нов проект на тема „Плакатът остава” съвместно с още 4 галери и 3 театъра в страната.
Инициативи и мероприятия по дати:
- 31 януари лекция на тема „Гръцката култура в центъра на хуманизма. Изкуството на Италианския Ренесанс. Проблемът за Ренесансите”. По проект „Дали е смАРТ да си АРТ” .
-27 февруари – откриване на изложба с подбрани творби от фонда на галерията.
-28 февруари - лекция на тема „Основи на модернизма”. По проект „Дали е смАРТ да си АРТ” .
-7 март - откриване на изложба „Балкански пейзажи- изложба живопис” на Петър Чучулигов.
-28 август – откриване на изложба „Само пловдивчани”.
- 19 септември – Отворени врати на музея по случай Дни на културното наследство.
-- 15 октомври – ХГ «П. Чурчулиев» гостува с изложбата «Шекспир и сцената» на Национална художествена галерия – Филиал – Бургас.
- 22 октомври- Изложба „Има надежда …“ на Благой Господинов.
- 27 октомври- посещение и среща разговор с депутатът Калин Вельов от ГЕРБ. Темата на разговора „Проблеми в сферата н а културата.
- 11 ноември – изложба живопис на Петко Чурчулиев беше открита в Министерството на културата.
„Ретро-апартамент”
През 2020 г. в „Ретро апартамент” са проведени 3 инициативи.
Инициативи и мероприятия по дати:
- 4 юни - заснемане на рекламен филм за Димитровград с телевизия „Дестинация БГ”/ Община Димитровград, и парковете „Исторически музей, Дом-музей „П. Пенев”, Ретро апартамент./
- 19 септември – Отворени врати на музея по случай Дни на културното наследство.
- 27 октомври- посещение и среща разговор с депутатът Калин Вельов от ГЕРБ. Темата на разговора „Проблеми в сферата н а културата.
«Светилище на нимфите и Афродита» с. Каснаково
През 2020 г. уредник-археолога е заснел рекламен филм за Димитровград с телевизия „Дестинация БГ”.
Забележка: Всички инициативи в културните институции бяха съобразени съгласно действащите през 2020 г. закони на Министерството на културата и Министерството на здравеопазването в условия на пандемия.
І - СЪБИРАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ
1. Проведен е теренен събирателски обход на територията на цялата община Димитровград с цел заснемане на всички паметници и паметни плачи на територията на общината. Продължава и събирането на дарения в отдел „Нова и най-нова история“ и отдел „Етнография“
ІІ - ФОНДОВА
1. Усъвършенствахме специализиран отдел „Фондове” в музея:
• прегрупиране и пренареждане на колекциите;
• инвентаризация на музейните движими културни ценности по репрезентативен метод, както следва :
Фонд „Археология” 14.12.2020 г. - 16.12.2020 г
Фонд „Етнография” 3.12.2020 г- 11.12.2020 г.
Фонд „Нова и най-нова история 1.12.2020 г. -16.12.2020 г.
Фонд „Художествен” 14.12.2020 г.-16.12.2020 г.
Фонд „Пеньо Пенев” 10.12.2020 г
• дигитално заснемане на незаснети ДКЦ
• изготвяне на актуални списъци на експозициите и сбирките във фонда
• частично изготвянето на научни паспорти
• регулярно осчетоводяване
- Попълване на научно спомагателен фонд и специализираната библиотека към отделите.
2. Извършвахме идентификация, документиране и правилно съхраняване на новопостъпилите предмети, снимки и документи както и целия музеен фонд.
3. Редовно почиствахме, проветрявахме и обезопасявахме хранилищата и библиотеката. Дезинсекция и антисептична обработка на помещенията, шкафовете и експозициите. Прилагахме системни мерки против влага и мишки, насекоми.
III – НАУЧНОІИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА И ИЗДАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ
1. Инвентаризация на фонда по репрезентативен метод
2. Идентификация
3. Участвахме в един виртуален обучителен семинар на тема „Музейно-образователни практики в електронен вариант като ефективен инструмент в неформално образование“ , организирана от НМО и РУО – Габрово
5. Участие на гл. уредник Н.Тодорова от ИМД в Национална етнографска конференция „Жената- пространства и граници в живота и“
4. Издадохме нова информационна дипляна с обектите на ИМД за указване на туристи и посетители на Димитровград
IV - ПОСЕЩЕНИЯ В ИМД ПРЕЗ 2020 г.
Общ брой 4 764 брой
В т.ч. с безплатен вход 3 930 брой
V- ФИНАНСОВА ИНФОРМАЦИЯ
Приходи от:
Бюджетна субсидия общо 224 247 лева
в т.ч. по делегираните от държавата дейности Х лева
от община, МК или др. ведомство 224 247 лева
Билети 1885 лева
Беседи Х лева
Държавни такси (приход) Х лева
Спонсорство Х лева
Дарения Х лева
Проекти 14 919 лева
Други Х лева
Разходи
Заплати и възнаграждения на персонала по трудови правоотношения
134 952 лева
Други възнаграждения и плащания за персонал 24 675 лева
Задължителни осигурителни вноски от работодателя 25 705 лева
Издръжка 50 344 лева
Платен данък сгради Х лева
Платена такса смет Х лева
Други - откупки и НДА 5735 лева
Техническо оборудване
Компютърни конфигурации 7 брой
Сървъри Х брой
Периферия 6 брой
Мултимедия 2 брой
Фотоапарати и видеокамери 3 брой
Видеокамери за наблюдение 12 брой
VІ - ПРОЕКТНИ ДЕЙНОСТИ
1.„Пътешествие „Плакат", програма „ Дебюти“ , НФК 1.09.2018 – 31.08.2019 г.
2. „Дали е смАрт да си Арт”, програма „ Публики“, НФК 1.10.2018 г. – 31.08.2019
3.„ Плакатът остава“, програма „Дебюти“, НФК 1.11.2020 г. – 30.06.2022 г.
VII - ОРГАНИЗАЦИОННА ДЕЙНОСТ
1. Организация на цялостната дейност в музея в съответствие със ЗКН и ЗЗРК:
2. Утвърждаваме статута на ИМ-Димитровград като самостоятелно юридическо лице, второстепенен разпоредител на Община Димитровград в съответствие с Правилника за устройството и дейността на ИМ – Димитровград – съгласуван с Министерство на културата и утвърден от Кмета на община Димитровград
3. Прилагаме Етичен кодекс
4. Прилагаме Правилник на отдел „Фондове“
5. Прилагаме СФУК
VIII – РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ
1. Извършихме профилактика на климатиците, и ел. отоплителни тела на основните експозиционни зали и фондовете към обектите.
2. Извършихме годишна поддръжка на пожарогасители.
3. Поддържаме СОТ и пожарна сигнализация .
4. Благоустроихме парапетите в основната сграда с цел безопасност на посетителите в ИМД
5. Периодично се подменят и монтират указателни табели и конуси в обект „Светилището на нимфите и Афродита“ в с . Каснаково
IХ - БЛАГОУСТРОЯВАНЕ НА ДВОРОВЕТЕ НА МУЗЕЙНИТЕ ОБЕКТИ
- Косене на тревните площи и санитарна сеч в обект „Светилището на нимфите и Афродита“ в с . Каснаково;
- Поддържане на чистота в зелените площи на лятната читалня / двор / на ИМД ;
Изготвил: 30.03.2021 г. Антоанета Станчева Димитровград
Директор ВрИД на ИМ