ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ –ДИМИТРОВГРАД ПРЕЗ 2021г.
ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА
НА ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ –ДИМИТРОВГРАД
ПРЕЗ 2021г.
- ОСНОВНИ ЗАДАЧИ НА МУЗЕЯ:
1. Издирване, събиране, документиране, опазване и научно изследване на културно-историческото наследство на Община Димитровград.
2. Обогатяване на фондовете и обновяване на музейните експозиции.
3. Популяризиране на богатото културно-историческо наследство на Община Димитровград, като своеобразен, специфичен за общината интелектуален потенциал.
4. Утвърждаване на музея като културно-просветен и образователен център, който координира дейностите на територията на общината, свързани с представянето на културно-историческото наследство и природните ресурси като мощен потенциал за развитието на културен и специализиран туризъм, характерен за страните с устойчиво развитие.
5. Приобщаване на подрастващото поколение към национална идентичност и специфичните за региона етнически и духовни ценности. Бъдещето принадлежи на общества с високо културна ценностна система и верска толерантност, с динамичен диалог между различните етноси и исторически дадености на културното им наследство.
6. Формиране на общество, обединяващо възможностите на всички специалисти от всички сфери на духовното и материалното културно наследство, меценати и дарители. Разширяването на света на познанието провокира, респектира, обогатява.
7. Участие в национални проекти и програми. Създаване на качествени и достъпни продукти. Оборудване със съвременна дигитална техника за равностоен достъп на публика с различен социален, етнически и образователен статус от всички възрасти.
- ОСНОВНИ МУЗЕЙНИ ИНИЦИАТИВИ ПРЕЗ 2021 г.:
Всички събития през годината бяха посветени на 70 години от началото на музейното дело в нашият град, в почит на „мълчаливите войни“ на паметта, ревностно събирали културно-историческото наследство на града и региона.
Проведени бяха общо 47 мероприятия и инициативи в Исторически музей - Димитровград и обектите към него (Филиал Дом-музей „П.Пенев“, ХГ „П.Чурчулиев“, „Ретро –апартамент”). Три от инициативите имаха национален характер.
В партньорство с Община Димитровград Историческият музей организира ІІІ-та Национална научна конференция «Светът на българина през ХХ век» с научен ръководител д.и.н. проф. Милко Палангурски от ВТУ „Св.Св. Кирил и Методи“. Тя беше проведена на 16 и 17. 06 2021 г. в зала „Гросето“ на Община Димитровград с над 70 участници и с изнесени 42 научни доклади, които предстоят да бъдат публикувани в трета част на авторитетния сборник „Светът на българина през ХХ век“ през настоящата 2022 г.
От 2011 г. ИМ- Димитровград се включва в „Европейска нощ на музеите“, която се провежда традиционно в предпоследната събота на м. май, свързвайки я с Международния ден на музеите - 18.05.
През 2021 г. във връзка с пандемичната обстановка в страната седемнайсетото издание на „Нощта“ беше проведено на 3.07. Макар и в по-скромен мащаб, гражданите и гостите на града, успяха да се порадват на отворените експозиции на музея и музейните обекти, както и да се насладят на интересна и разнообразна програма.
Трета проява от национална значение бе участието ни в „Европейски дни на културното наследство“ през м. октомври 2021, които свързахме с текущите ни изложби и инициативи.
Част от визуалната стратегия на музея бе по случай 70 годишнината от началото на музейно дело в града беше да се изготви и промотира пред обществеността реновираното лого и нова бланка на културната институция, както и нов каталог, който да обобщи досегашната музейна история.
- СЪБИРАТЕЛСКА И ФОНДОВА ДЕЙНОСТ:
Във фондовете на ИМ - Димитровград постъпиха общо 622 единици: 340 движими културни ценности (ДКЦ) и 282 бр. предмета в научно-спомагателен фонд.
Фондовата дейност в музея обхвана процесите на експертиза, идентификация, регистрация и завеждане в инвентарни книги на новопостъпилите движими културни ценности и единици в научно-спомагателните фондове и в Научния архив, допълване документацията за налични ДКЦ.
1. Идентификация на движими културни ценности по смисъла на чл. 96 от Закона за културното наследство.
През 2021 г. са проведени 6 заседания на назначени със Заповед на директора на ИМ-Димитровград, комисии по идентификация на движими вещи, придобити чрез дарения и предадени на музея вещи.
Изготвени са 328 експертни заключения.
2. Регистрация, научно описание и научно-техническа обработка
Извършено е вписване в инвентарните книги на културни ценности в основен фонд, както следва:
- фонд „Археология“ – 104
- фонд „Етнография“ – 27 бр.
-фонд „Художествен” – 19 бр.
-фонд „Пеньо Пенев” – 190 бр.
Извършено е вписване в инвентарните книги на материали в научно-спомагателен фонд, както следва:
- фонд „Археология“ – 166 бр.
- фонд „Етнография“ – 51 бр.
-фонд „Художествен” – 65 бр.
Проведени са 8 заседания на фондовата комисия, на което са разгледани и разпределени по фондове общо 622 единици, от които 340 културни ценности и 282 броя материали за научно – спомагателен фонд.
3. Дейности по юридическото, физическото опазване и научно-техническа обработка на музейните ценности.
През 2021 г. със заповеди на директора са извършени следните инвентаризации на музейните фондове на ИМ-Димитровград:
Фонд „Археология” |
7.12.2021 г. -10.12.2021 г. репрезентативна инвентаризация |
Фонд „Етнография” |
7.12.2021 г. -10.12.2021 г.- репрезентативна инвентаризация |
Фонд „Нова и най-нова история |
7.12.2021г.-16.12.2021 г. репрезентативна инвентаризация |
Фонд „Художествен” |
6.12.2021 г.-28.02.2022 г-цялостна инвентаризация |
Фонд „Пеньо Пенев” |
6 11. 2021г. г. - 3.12. 2021 г.-цялостна инвентаризация |
И през 2021 г. един от основните приоритети беше опазването и съхранението на движимите културни ценности, разположени в постоянната експозиция и временните изложби, представяни в залите на музея. Ежедневно от уредниците и информатора са правени по 2 основни огледа на цялата експозиционна площ в началото и края на работния ден и перманентни такива по време на работата с посетители. Поддържана е връзка със специалистите, обслужващи охранителните системи.
Целогодишно е провеждахме регулярно наблюдение и коригиране на температурно-влажностния режим в помещенията за съхранение на ДКЦ и на материалите в научно-спомагателните фондове на музея. Планово беше извършена годишната дезинфекция и дезинсекция на фондовите помещения и цялостно на сградите.
Музеят не разполага с реставратор и поради тази причина се използват външни експерти при необходимост. През 2021 г. беше реставрирана скулптурата „Разпит“ в градинката пред галерията от художник -реставратора Никола Стоянов от Пловдив
Беше извършено също почистване и укрепване на живописния слой и подготовка за експониране на иконата „Рождество Христово“ 1864 г. от фонда към отдел „Етнография“ на ИМ Димитровград от Емилия Стоева, иконописец, зав. отдел „Художествен”.
- ЕКСПОЗИЦИОННА ДЕЙНОСТ НА ИМД
1.Изложби, организирани в Изложбената зала на Исторически музей
1.1 С експонати от фонд „Етнография” и „Нова и най – нова история”
- „Мостове на дружбата” (Изложба за побратимените на Димитровград градове от двете страни на „Желязната завеса“), финансирана от Министерството на културата.(септември – ноември)
- „Имало едно време” (за бита и духовни живот на населението на селата Раковски, Мариино и Черноконево, преди създаването на Димитровград)(ноември-декември).
1.2 Гостуващи изложби
- „Когато момчето става мъж…Казармата през „онези” 45 години ” с куратор Илия Вълев от ИМ – гр. В. Търново с куратор Илия Вълев от ИМ – гр. В. Търново(.март-април)
- „Народна астрономия и метеорология” на РЕМ – Пловдив(май-септември)
2.Изложби, организирани в зала „Археология” на Исторически музей:
2.1 С експонати от фонд „Археология
- „Димитровградска община от неолита през средновековието” с традиционно непоказвани находки.
2.2 Гостуващи изложби
- „Да прекрачиш в миналото” – Военно-историческата реконструкция. Гостува РИМ – Велико Търново.
3.Изложбата-базар „Сурвачки” организирана в Лятната градина пред музея (20.12.21 г.)
4. Изложби организирани от ХГ „Петко Чурчулиев”
4.1. С експонати от фонд „Художествен” в залите на галерията.
- Изложба - плакат по проект „Плакатът остава”- финансиран по НФ „Култура” (Юли 2021 г)
- Изложба „Индустриален пейзаж” на Мария Столарова. Съвместна инициатива на семейство Столарови и ХГ „П. Чурчулиев”.(Август 2021г.)
4.2 Гостуващи изложби в залите на галерията
- Изложба „Акварел” на Благой Господинов (февруари 2021г.)
- Изложба «Миниатюри, живопис, скулптура» на Коста Касабов, Кристина Господинова, Стефан Коцев, Десислава Янакиева. (март2021г.))
- Изложба скулптура на Зиятин Нуриев.(май 2021г.))
- Изложба - плакат „Асоциално за социалното“ на Люба Томова(юли2021г.))
- Изложба «Типофото» на катедра «Графичен дизайн» - университет по изкуствата «МОХОЛИ НАД» Будапеща, част от ЕСЕННИ МУЗИКАЛНИ ДНИ «Жул Леви» (октомври 2021 г)
- Изложби на галерията извън музея(галерията)
- „Ретроспективна изложба „Петко Чурчулиев” - в ХГ „Форум” – Хасково.
- Юбилейна изложба на Асен Крайшников, по случай 110 години от рождението му в Изложбена зала «Асен Крайшников» - КДК – Димитровград.
- Изложба „Пътешествие плакат“ по проект финансиран от НФК – в ХГ - Хасково
- Изложба „Изложба плакати” по проект “Плакатът остава”, финансиран от НФ „Култура” –” – в АГПИ „Св. Лука” – София.
V. НАУЧНО ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ, ПУБЛИКАЦИИ
- За националната научна конференция „Светът на българина през ХХ в.”, проведена по повод 70-годишнината на музейното дело в града през м.юни, бяха написани и представени 4 научни съобщения по разработвани от уредниците на ИМД теми, които са под печат за включване в сборника с доклади от научния форум:
- Уредник Николина Умурска от отдел „Нова и най-нова история“ представи темата „За хигиената, болестите и здравната култура на населението в Димитровград 1947-1951 г.”
- Гл. уредник Недялка Тодорова от отдел „Етнография“представи темата „Семейството - основна клетка на обществото” – представи и реалност
(По материали от Димитровград - 50-те-60-те години на ХХ век)
- Уредник Недялка Кръстева – Аврамова от отдел „Археология“ представи темата “Изгубената история или археологически паметници в Димитровградско унищожени през ХХ век”
- Уредник Емилия Стоева от отдел „Художествен“ / ХГ „П.Чурчулиев“/ представи темата в доклад “Вяра и духовен живот на българина през XX в”
- Систематична работа в архиви и библиотеки: В ТДА – град Хасково, РИМ - Хасково и в ГБ „Пеньо Пенев - работа с архивни материали за Димитровградска община във връзка с подготовка за изложба за побратимените градове, справки и подготовка на научни съобщения.
- Уредниците на отдели „Етнография“ и „Нова и най-нова история“ стартираха изработка за цялостното обновление на тематико-експозиционен план на основните временни експозиции на ИМД.
- Изследователска дейност на уредника в отдел „Археология” за проучване и популяризация на м. Хисаря с. Сталево с учени от НИМ, проф. Иля Прокопов от ЮЗУ „Н. Рилски” - Благоевград и Марияна Славова от РИМ – Хасково.
- Беше издаден Сборник „70 години музейно дело”. Издателство „Постерхаус” ООД, София, 2021
- Беше издаден каталог за изложбата „Мостове на дружбата”. Ми С компания ЕООД. Димитровград2021 г
- Статията „Булката в социалистическата сватба”(по материали от Димитровград)на Недялка Тодорова беше публикувана в Известия на старозагорския исторически музей, т. VІІ,Стара Загора, 2021
- Беше издаден каталог за изложбата „Поток през времето”. автор Недялка Кръстева, в съавторство с Емилия Евтимова (НАИМ БАН)
VI .УЧАСТИЯ В НАУЧНИ ФОРУМИ, СРЕЩИ, СЕМИНАРИ, ИНИЦИАТИВИ:
- ІІІ национална научна конференция „Светът на българина през ХХ век”.(17,18 юни 2021 г.)
- Заключителна конференция „Дигитално представяне и опазване на нематериалното културно наследство“ (DigiCult) – Бургас , 21,22 октомври 2021 г.
- Посещение на ден на отворените врати на ателието по реставрация към ХГ Пловдив, 24 септември 2021 г.
- Уредникът от отдел „Нова и най-нова история“, като член на Областна комисия „Военни паметници” за общината, участва в заседание на комисията за даване на становище за ремонт на военни паметници и включване на нови военни паметници в областния регистър.
VII. ПОПУЛЯРИЗАТОРСКА, КУЛТУРНО-ИНФОРМАЦИОННА, ОБРАЗОВАТЕЛНА ДЕЙНОСТ
- Организиране и участие в реализацията на културно-масови прояви
- Поклонение пред паметника на П. Пенев в мемориален парк „П. Пенев”. (27 април)
- Спектакъл „Пандемична поезия” с участието на димитровградски и хасковски поети в Лятната читалня на градската библиотека. (7 май)
- Нощ на музеите (3 юли)
От 17.00 до 24.00 ч. с отворени врати за посещение бяха Исторически музей, Дом-музей „П.Пенев”, ХГ „П.Чурчулиев” и Ретро апартамент с последователни прояви: Изложба плакат по проект „Плакатът остава”-финансиран по програма „Дебюти“ на НФ „Култура”; „Поетичен дует” – Ива Иванова и Митко Ламбов в Дом-музей „П. Пенев”, Награждаване на дарители и приятели на музея, Концерт на фолклорен ансамбъл „Орфей” при НЧ „Родопска искра 1880” гр. Чепеларе в Исторически музей.
- Съпътстващи прояви към „Нощта на музеите“ :
Ателие: „Плъстене на върна” / Лятната градина пред музея/
Ателие „Моделиране с глина” / Лятна градина пред музея/
Щанд за късмети към изложба „Народна астрономия и метеорология на РЕМ – Пловдив.
- Представяне на традиционния календар на Община Димитровград 2021/2022 г. в лятната градина пред музея (2 септември).
- Представяне на книгата „Разпространение и употреба на първите огнестрелни оръжия по балканските земи” в Лятната градина на Павел Димитров и Стефан Попов.(м. септември)
- Дни на културното наследство(м. септември)
- Благотворителна изложба – базар за сурвачки(м. декември)
- Представяне на дейности на музея в печатни и електронни медии, социални мрежи, интервюта.
- Периодично бяха изпращани информации в местните и регионални медии от уредниците по отдели относно събития, свързани с дейността на музея. Всички те бяха коректно отразени.
- Продължи поддържането на официалната интернет страница на музея и публикуване на новини от гл. уредник в Исторически музей.
- Продължи поддържането на фейсбук страницата на Исторически музей – публикуване на актуални новини и статии с историческо съдържание от уредниците по отдели.
- Продължи поддържането на фейсбук страницата на ХГ „Петко Чурчулиев” - публикуване на актуални новини от уредника на галерията.
- Интервюта:
- БТВ - интервю на уредник „Нова и най-нова история“ за сутрешния блок на БТВ за името на Димитровград, излъчено на 26.04.
-Радио „Стара Загора” – интервюта за изложби и събития на музея – 13 бр.
- ЕТВ - интервюта за изложби и събития на музея – 5 бр.
- в-к „Сто вести” – Габрово Интервю на гл. уредник Недялка Тодорова за изложбата „Каква невеста си била, ти, мамо!”(м. август)
-БНР – интервю на уредник „Нова и най-нова история“ по програма „Хр.Ботев” за 75 г. бригадирско движение( м.август)
-БНР, програма „Хр.Ботев” –интервю за предаване за Водната кула (м. декември).
-в-к „Капитал” кратко интервю за Димитровградския пазар – публикувано (м.април)
- Филми
Участие на уредника Н.Умурска, гл.уредник Живка Шишкова и директора А.Станчева в заснемането на кратък филм „Архитектурното наследство на Димитровград“ (м.октомври).
- Публикации в популярни вестници,списания и сборници:
-Списание „Историкии” - Представяне на музея по повод 70 години музейно дело и изпращане на резюмета от докладите в ІІІ национална научна конференция „Светът на българина през ХХ век.
- Сборник „Родопско утро” на СБП. Публикувани с две статии Светилище на нимфите и Афродита с. Каснаково” и „М. Хисаря с. Сталево от Недялка Кръстева, уредник, зав. отдел „Археология”
- Подготовка на информация за ГАЛА – ГИД - изкуствен интелект
- Изработка на рекламни дипляни, значки, магнити и чанти
- Изработен беше видеоклип за изложбата „Мостове на дружбата” по проект финансиран от Министерството на културата.
- Образователна дейност
6.1.Образователни програми и инициативи, реализирани от музея през 2021 г. – 5
6.2.Теми на образователни програми:
- „За повече любов!“ - любими стихове на български, руски, английски, немски и испански език.
- От двете страни на желязната завеса” – образователни лекции
- «Да прекрачиш в миналото» – игри с деца на фона на Военно-историческата реконструкция на РИМ – В. Търново.
- “Плакатът остава” / проект по програма „Дебюти“ на НФК/ с 12 млади автори от специалността “Рекламна графика” в четири национални художествени гимназии разработват цялостен краен продукт –36 театрални плакати по три драматургични произведения в три активни театъра- партньори с 8 изложби в 6 града
- „Музеят. Една институция на паметта“- образователни лекции – в Исторически музей
- Общ брой проведени занятия – 31
- Общ брой участници в образователни програми – 280
- Обзорни беседи - 25
- Други тематични беседи и лекции изнесени в музея:
- „Професия археолог” – в Исторически музей
- „Битът на социализма” - Ретро апартамент
- „Античността в Димитровградска община” - в Исторически музей
- Народната представа за времето и природните явления –в Исторически музей-.
- „Праистория” - в Исторически музей
- „Битката при Клокотница”- в Исторически музей
- Лекция "История на българския театрален плакат и периода на неговия разцвет". Лектор: Костадин Отонов - в ХГ „Петко Чурчулиев”
- Открити уроци по изобразително изкуство за ученици с кът за рисуване в в ХГ „Петко Чурчулиев”
VІІІ. ПОСЕТИТЕЛИ В МУЗЕЯ И МУЗЕЙНИТЕ ОБЕКТИ:
Общо за 2021 г -8832
От тях:
Деца до 7 г. -382
Ученици – 2053
Възрастни – 5813
Пенсионери – 266
Чужденци - 98
IХ. МЕТОДИЧЕСКА ДЕЙНОСТ И УСЛУГИ:
Периодично музеят изготвя справки, извършва консултации и предоставя методическа помощ предварителна по заявка от граждани и обществени организации. Такива бяха извършени по следните теми:
1.Справка. Тема: „История на източно румелийската железница”- за Емил Върбанов (НФК)- м. януари
2. Становище относно надписа на възпоменателна паметна плоча в село Бодрово- по искане на гражданина Паско Запрянов.(м. февруари)
3. Справка. Тема: „Църкви и параклиси на територията на община Димитровград” за Валентина Терзиева –директор на ГБ „П. ПЕНЕВ”(м. март)
4.Справка: Тема: „Българската кухня” –за Мария Господинова (м.април)
5. Справка: Снимков материал за археологическите обекти „Светилище на нимфите и Афродита – с. Каснаково и „Хасаря”- за Стойка Мариновска.(м. април)
6. Справка: Тема: „75 г. бригадирско движение” – по искане на Марияна Машева (м. май)
7. Консултация относно колони в РУ на МВР – Димитровград – по искане на Димитър Тодоров., журналист.(м. август)
8.Справка за район „Габера” – по искане на гражданина Георги Гьоков.(м.септември)
9.Справка:Тема: „Репресирани интелектуалци от Димитровград” - за община Димитровград (м. октомври)
10.Справка: Археологически проучвания на АО „Светилище на нимфите и Афродита – с. Каснаково –за НЧ „Искра” – с. Каснаково
11.Справка: Тема: Водна кула – за община Димитровград(м. юли)
12. Справка: Тема : Икона „Рождество Христово” - по искане на Димитър Тодоров., журналист. .(м. декември)
13.Справка: Тема: Архитектурата на Димитровград – за реферат на студент Добромир Зафиров.(м. декември)
Х . ПРОЕКТНА ДЕЙНОСТ:
През 2021 г. Исторически музей кандидатства по шест обявени програми на Министерството на културата, от които спечели три проекта.
- „Мостове на дружбата / изложба за побратимените на Димитровград градове от двете страни на „Желязната завеса”), финансиран от Министерството на културата. Партньори: Община Димитровград и Държавен архив - Хасково,
- „Юбилеен каталог и кратък филм за ХГ „П. Чурчулиев” по програма „Визуални изкуства“ към НФ „Култура”, посветен на 60 годишнината на институцията през 2022 г.
- Субсидия по програма "Едногодишна целева субсидия за подпомагане на дейността на държавни, общински и регионални институти" по НФК. За обезпечаване на част от разходите за електричество през летните и есенни месеци на 2021 г.
- Спечеления през 2020 г. проект „Плакатът остава“ по програма „Дебюти“ на НФК се реализира със заложените си дейности по график през цялата 2021 г.
- Проект „Семеен СОЦлексикон” към НФК през м.юни, но той не бе одобрен за финансиране
- Проект за обновление и дизайн на постоянната експозиция на Исторически музей – Димитровград”, също не бе одобрен за финансиране.
XI. ПОДДРЪЖКА НА МАТЕРИАЛНАТА БАЗА
През 2021 г. по отношение на поддръжка и обогатяване на материалната база е извършено следното:
1.Ремонт на фондохранилище на Дом- музей „Пеньо Пенев”
2. Благоустрояване на парапетите в основната сграда с цел безопасност на посетителите в ИМД
3.Монтиране на указателни табели и конуси в обект „Светилището на нимфите и Афродита“ в с . Каснаково
4.Косене на тревните площи и санитарна сеч в обект „Светилището на нимфите и Афродита“ в с . Каснаково
5.Закупуване на хидрофор за обект „Светилище на нимфите и Афродита - село Каснаково с цел нормалното функциониране на обекта.
6. Освежителен ремонт на информационен център на обект „Светилище на нимфите и Афродита – село Каснаково
6.Профилактика на климатици и ел.отоплителни тела на в експозиционни зали и фондовете към обектите.
7.Годишна профилактика на пожарогасителите в експозиционни зали и фондовете към обектите.
8. Ежедневна поддръжка на чистотата и изправността съоръженията в лятната градина пред музея .
9.Регулярни ремонти на компютърни конфигурации и други електронни устройства
10. Закупуване на устройство с външна памет за архивиране на данни – 1 бр.
11. Закупуване на рамки стелажи, греди, ПДЧ за съхраняване на плакати в ХГ „П. Чурчулиев
12. Закупуване на обезвлажнител за фондохранилището на Дом- музей „Пеньо Пенев”
13. Закупуване на компютър за Дом- музей „Пеньо Пенев”
ХІІ. АДМИНИСТРАТИВНИ ДЕЙНОСТИ
1. Изготвяне на заявки, поръчки, план-сметки искания, по Наредбата СФУК в Исторически музей – Димитровград.
2. Заприходяване на материалните активи в музея
3. Изготвяне на справки и отчети за НСИ (национален статистически институт), МК (Министерство на културата), Община Димитровград, РУ-МВР и РОСХ, специализирани институции, граждани и др.
4.Водене на входяща и изходяща кореспонденция.
5 Изготвяне графици за дежурства в почивни и празнични дни и графици за отпуски на служителите в музея.
ХІІІ. БЮДЖЕТ
Справка за получените приходи и направените разходи пред 2021 г. в лева
- Приходи от:
Бюджетна субсидия общо - 271 304 лева
в т.ч. по делегираните от държавата дейности - Х лева
от община, МК или др. ведомство - 271 304 лева
Билети, стоки, сувенири - 2 912 лева
Проекти - 23 020 лева
- Разходи
Заплати и възнаграждения на персонала по трудови правоотношения 152 125лева.
Други възнаграждения и плащания за персонал 22 781 лева.
Задължителни осигурителни вноски от работодателя 29 348 лева
Издръжка 59 336 лева
Други - откупки и НДА 3 600 лева
Всички инициативи в музейните обекти бяха съобразени с действащите през 2021 г. закони и разпоредби на Министерството на културата, Министерството на здравеопазването и Община Димитровград в условия на пандемия.
10.02.2022г.
Изготвил: Антоанета Станчева - Директор на ИМ-Димитровград